Emekli Maaşında Son Kulis! İktidara Yakın Medyada Açıkladılar

Milyonlarca emeklinin beklediği zam dönemi nihayet geldi. TÜİK tarafından açıklanan TÜFE rakamları doğrultusunda, emekli maaşlarına yüzde 24,73 oranında zam yapılmasına karar verildi. Ancak kök maaşı 10 bin TL’nin altında olan yaklaşık 4 milyon emeklinin alacağı zam oranı büyük merak konusu oldu. Türkiye Yazarı Cem Küçük’ün sunduğu canlı yayında, TGRT Ankara temsilcisi Fatih Atik, konuyla ilgili son bilgileri paylaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran ayı TÜFE rakamlarına göre, milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zam oranı belirlenmiş oldu. Memur ve memur emeklileri yüzde 19,31 zam alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24,73 oranında zam aldı. Ancak kök maaşı düşük olan emeklilerin durumu yeniden gündeme geldi.

Cem Küçük, TGRT Haber’de sunduğu Medya Kritik programında, kök maaş konusunu gündeme getirdi. Canlı yayında, “Kök maaş ücretlerini bugün bakan beyin ekiplerine sordum. 8 bin TL’nin altında alanlar yüzde 25 zamla 10 bin TL’nin altında kalacak. İki kere telefonlaştık. Ancak cevap gelmedi,” dedi.

TGRT Ankara temsilcisi Fatih Atik ise, Cem Küçük’ün açıklamalarına ek olarak şunları söyledi: “Yaklaşık 4 milyon emekli 10 bin TL maaş alıyor. Bunların yarısı yüzde 25’lik zamla 10 bin TL’nin üzerine çıkacak. Maaşları 10.500, 11 bin, 12 bin civarına yükselecek. Ancak 8 bin TL’nin altında maaş alan 1-2 milyon emekli, yüzde 25 zam almasına rağmen kök maaşlarının düşük olması nedeniyle yine 10 bin TL almaya devam edecek.”

Cem Küçük’ün “En düşük emekli maaşı 12 bin TL mi olacak?” sorusuna yanıt veren Fatih Atik, “12 bin TL’ye tamamlanma gibi bir durum yok. 10 bin TL’ye tamamlananlar 10 bin TL almaya devam edecek. 10 bin TL’yi geçenler ise kök maaşlarına yapılan zamla ne kadar alacaklarsa o kadar alacak. Örneğin 10 bin 100, 10.500 gibi. Devlet, en düşük emekli maaşını artırmak için üzerine ilave yapmıyor. Yüzde 25 zamla 10 bin TL’yi aşıyorsan o rakamı alacaksın, ama geçemiyorsan 10 bin TL almaya devam edeceksin,” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir